Hlavné vydanie

Čo je nové v hlavnej edícii?

Táto kapitola poskytuje prehľad všetkých funkcií v edícii Master Edition, ktoré nie sú k dispozícii v edícii Practitioner Edition.
Táto časť je určená pre používateľov, ktorí už majú skúsenosti s edíciou Practitioner Edition a chcú zistiť, čo je nové v edícii Master Edition.

Všetky texty, ktoré nasledujú v tejto kapitole, sa nachádzajú aj na iných miestach príručky.

Modul knihy

Osobné filtre modulu knihy

Je veľmi jednoduché vytvoriť si vlastné filtre repertoáru.
Vaše osobné filtre sú nakonfigurované na stránke Preferences, v časti Book.

Ak chcete pridať nový filter, stlačte tlačidlo .

Dajte filtru zmysluplný názov. Tento názov sa pridá do filtrov repertoáru v časti Menu / Book / Book selection.

V predvolenom nastavení sú vo filtri všetci autori. Ak chcete upraviť zoznam autorov, stlačte tlačidlo Vyberte autorov.
Vyberte autorov, ktorých chcete vo filtri povoliť. V zozname sú uvedení najdôležitejší autori. Ak chcete zobraziť všetkých autorov použitých v repertoári, zrušte začiarknutie možnosti Major authors only.

Pod zoznamom autorov si môžete vybrať rozsah rokov. Do filtra sú zahrnuté len zdroje publikované v rámci rozsahu rokov. Hodnota 0 znamená, že hodnota sa nepoužíva.

Ostatné možnosti filtra netreba ďalej vysvetľovať:

Grafické zobrazenie repertoáru

Repertoár je spravidla zastúpený v knižnej podobe. Je to vhodné na vyhľadávanie rubrík a opravných prostriedkov, ale len čiastočne vizualizuje štruktúru repertória.
Pomocou stromového indexu Book Index možno ľahšie vizualizovať a navigovať v hierarchickej štruktúre repertoáru.

V niektorých situáciách by vás mohlo zaujímať, ako rubriky súvisia s inými rubrikami na základe podobnosti ich významu. V takýchto prípadoch môže byť grafické znázornenie oveľa jednoduchšie.
Pre rubriku je možné otvoriť grafické zobrazenie repertoáru. (Možnosť ponuky Kniha / Zobraziť ako graf, ⌘-G, možnosť kontextového menu Zobraziť štruktúru repertória). Môžete tiež použiť kontextové menu modulu Stránka knihy.

Ako príklad sa pozrime na rubriku Myseľ; Hnev; večerné zhoršenie; chvenie po jedle. Táto rubrika sa skladá z niekoľkých základných prvkov:
- psychické príznaky,
- hnev,
- s chvením,
- horšie večer,
- horšie po jedle.
Keďže rubrika obsahuje len jeden liečivý prostriedok, mohlo by byť veľmi zaujímavé zvážiť podobné rubriky s menším počtom týchto prvkov.

Grafické zobrazenie nám ľahko ukáže vzťah s ostatnými rubrikami.

Existujú rôzne grafické zobrazenia, každé slúži na iný účel.

Zobrazenie štruktúry repertoáru

Vertikálna línia blokov znázorňuje úrovne rubriky, začínajúc na Mind a končiac na Trembling, with, after eating.

Na ľavej strane nájdete polárne rubriky. V tomto príklade vidíte dvojicu Amel. - Agg..

Na ľavej strane nájdete aj rubriky s podrobnejším popisom príznakov.

Na pravej strane sa zobrazia súvisiace rubriky.

Ak dvakrát kliknete na jednu z rubrík, stane sa novou vybranou rubrikou.
V zobrazení grafu môžete do analýzy pridať aj rubriky. Táto možnosť sa nachádza vo vyskakovacej ponuke v rubrike.

Ak sa chcete vrátiť do normálneho zobrazenia knihy, kliknite na alebo zrušte začiarknutie možnosti v ponuke Menu / Book / Show as graph. Vyskakovacia ponuka obsahuje aj možnosť Zobraziť ako text.

Zobrazenie všeobecných rubrík

Toto zobrazenie obmedzuje zobrazené rubriky len na tie rubriky, ktoré sú podobné vybranej rubrike, ale sú všeobecnejšie.
Pomáha vám rýchlo vybrať alternatívy pre podrobné rubriky, ktoré obsahujú len niekoľko opravných prostriedkov.

Medzi dvoma rôznymi zobrazeniami môžete jednoducho prepínať. (Možnosť ponuky Kniha / Zobraziť štruktúru repertória, možnosť kontextového menu Zobraziť štruktúru repertória, možnosť ponuky Kniha / Zobraziť všeobecné rubriky, možnosť kontextového menu Zobraziť všeobecné rubriky).

Môžete rýchlo prechádzať medzi textovým a grafickým zobrazením repertoáru bez toho, aby ste museli meniť vybrané grafické zobrazenie. (Možnosť ponuky Kniha / Zobraziť ako graf, ⌘-G).

Indexový strom kníh

Modul Book zobrazuje rubriky repertória a lieky ako v tlačenej knihe. Toto usporiadanie je pohodlné na čítanie, ale nezobrazuje rubrikovú štruktúru repertoáru.
V module Book môžete zobraziť ďalší Indexový strom, ktorý zobrazuje štruktúru repertoáru. Môžete zobraziť alebo skryť indexový strom . (Možnosť ponuky Kniha / Zobraziť index knihy, tlačidlo na paneli nástrojov ).

V indexovom strome sa vždy zvýrazní rubrika, ktorá je aktuálne vybratá v module Kniha. Pri prechode na inú rubriku v module Kniha sa indexový strom automaticky prispôsobí. Podobne, ak vyberiete rubriku v indexovom strome, modul Kniha sa presunie do tej istej rubriky.

Všimnite si, že pole Jump to sa tiež prispôsobí tak, aby zobrazovalo aktuálne vybranú rubriku. Tieto kombinované možnosti vám dávajú maximálnu slobodu a možnosť pohybovať sa v repertoári.

Návrhy nápravných opatrení

Niekedy má pacient kompletný symptóm, ktorý je náhodou v repertoári s presne rovnakou úrovňou detailov. Častejšie však symptóm nie je prítomný s rovnakými detailmi, len čiastočnými alebo všeobecnejšími.

Ako príklad sa pozrime na rubriku Myseľ; Hnev; večerné zhoršenie; chvenie po jedle. Táto rubrika sa skladá z niekoľkých základných prvkov:
- psychické príznaky,
- hnev,
- s chvením,
- horšie večer,
- horšie po jedle.

Rubrika obsahuje len jeden liečivý prostriedok. Je dosť pravdepodobné, že liek, ktorý hľadáte, sa bude nachádzať v niektorej zo všeobecnejších rubrík, alebo ho možno nájsť kombináciou niekoľkých všeobecnejších zložiek príznakov.
Napríklad:
- Myseľ; Hnev; chvenie, s
- Myseľ; Hnev; večer; zhoršenie.
- Myseľ; Jesť, jesť; po

Stlačením tlačidla zobrazíte analýzu na základe príslušných rubrík. Analýza sa zobrazuje v pravej časti obrazovky.

V prípade rubriky bez súvisiacich rubrík sa v analýze jednoducho zobrazí zoznam opravných prostriedkov v rubrike v poradí podľa dôležitosti, ako by boli započítané v analýze. Samozrejme, že aj tieto informácie môžu byť veľmi užitočné, ale účelom funkcie Návrhy nápravných opatrení je pomôcť vám vymyslieť alternatívy k nápravným opatreniam uvedeným v rubrike.

Ak chcete získať prehľad rubrík použitých v analýze vrátane podrobností o opravných prostriedkoch pre jednotlivé rubriky, stlačte tlačidlo . Zobrazí sa analýza v tabuľkovom štýle.

Táto dočasná analýza sa vytvorí v aktuálnom prípade a po jeho uzavretí sa vymaže.

Redaktorka repertoáru

Osobné prírastky do repertoáru

Do repertoáru môžete pridávať svoje osobné údaje pomocou nášho editora repertoáru .
Editor Repertory Editor umožňuje vytvárať vlastné rubriky a pridávať do rubrík lieky. Môžete tiež vytvoriť nové lieky, ktoré ešte nie sú v aktuálnom repertoári.
K rubrikám môžete pridať osobné poznámky, ktoré sa zobrazia spolu s rubrikou.
Každá z týchto funkcií bude vysvetlená nižšie.

Funkcie editora Repertory Editor sú prístupné prostredníctvom možností menu na lište menu, ako aj možností menu vo vyskakovacích menu na rubrikách a opravných prostriedkoch.
Na niekoľko rýchlych doplnení sú veľmi účinné. V prípade, že chcete vykonať viacero doplnení, môžete otvoriť asistenta editora Repertory. Asistenta vysvetlíme po tom, ako sme prediskutovali rôzne možnosti.

Pridávanie rubrík

Ak chcete pridať rubriky, najprv otvorte modul Book v kapitole, v ktorej chcete vytvoriť rubriku.
Teraz máte možnosť vytvoriť novú rubriku. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Pridať rubriku, možnosť kontextového menu Upraviť / Pridať rubriku).
Ak chcete pridať vedľajšiu rubriku k existujúcej rubrike, najprv vyberte rubriku kliknutím na ňu a potom vytvorte vedľajšiu rubriku.

Otvorí sa dialógové okno.


Zadajte text rubriky tak, ako ho chcete zobraziť v repertoári. Používajte len malé písmená, okrem prípadov, keď jazykové pravidlá vyžadujú použitie veľkého písmena. Modul Book automaticky použije veľké písmená na formátovanie textu rubriky.

Vyberte príslušný typ rubriky. Nemusíte to robiť, ale vaša nová rubrika sa bude správať ako ostatné rubriky v repertoári. Typ rubriky využíva aj modul Analysis (Analýza), aby lepšie zhodnotil lieky v rubrike.

Možnosť No copy upwards by mala byť zaškrtnutá pre vedľajšiu rubriku, ktorá má opačný význam ako vyššia rubrika. Bežne ju používate pre čiastkovú rubriku, ktorá označuje zlepšenie daného príznaku. Meliorácia obracia význam hornej rubriky.
Začiarknutím tejto možnosti sa zakáže automatické kopírovanie nových opravných prostriedkov do vyšších a všeobecnejších rubrík.
Používa sa aj v module Analysis (Analýza), aby sa zistilo, ako sa náprava vyskytuje v súvisiacich rubrikách.

Po vytvorení môžete vždy upraviť text a typ rubriky. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Úprava rubriky, možnosť kontextového menu Upraviť / Úprava rubriky).
Všimnite si, že môžete upravovať len vami vytvorenú rubriku, nie pôvodné rubriky repertoáru.

Pridanú rubriku môžete odstrániť. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Odstrániť rubriku, možnosť kontextového menu Upraviť / Odstrániť rubriku).
Všimnite si, že rubriku môžete odstrániť len vtedy, ak už neobsahuje žiadne lieky alebo čiastkové rubriky. Tým sa zabráni náhodnému odstráneniu cenných informácií.

Pridanie opravných prostriedkov

Ak chcete pridať liečivý prostriedok do rubriky, najprv otvorte modul Book a vyberte rubriku, do ktorej chcete pridať liečivý prostriedok.
Teraz máte možnosť pridať do tejto rubriky liečivý prostriedok. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Pridajte liečivý prostriedok, možnosť kontextového menu Upraviť / Pridajte liečivý prostriedok).

Otvorí sa dialógové okno.

Môžete zadať jednu alebo viac skratiek nápravných opatrení. Príslušné úplné názvy opravných prostriedkov sa zobrazia pod poľom. Tlačidlo OK bude deaktivované, ak ste zadali nesprávnu skratku.

Ak je vybraná možnosť Kopírovať do všeobecných rubrík, lieky sa automaticky pridajú do rubrík, ktoré sú všeobecnejšie ako vybraná rubrika. Tieto rubriky sú uvedené pod touto možnosťou.

V prípade, že chcete pridať liek, ktorý ešte neexistuje v repertoári, môžete ho vytvoriť pomocou tlačidla Vytvoriť liek.
Zobrazí sa výzva na zadanie skratky nápravného prostriedku a celého názvu. Skratka lieku, ktorú chcete vytvoriť, musí byť skratkou, ktorá ešte neexistuje v štandardnom repertoári.
Po vytvorení nového lieku môžete vždy neskôr zmeniť jeho skratku alebo názov. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Úprava nápravy, možnosť kontextového menu Upraviť / Úprava nápravy).

Ak chcete zvýšiť stupeň lieku v štandardnom repertóriu, stačí pridať liek s vyšším stupňom. Vaša vyššia známka bude dôležitejšia ako pôvodná známka.

Môžete odstrániť doplnok nápravy. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Odstránenie nápravy, možnosť kontextového menu Upraviť / Odstránenie nápravy). Všimnite si, že môžete odstrániť len vami pridaný prostriedok nápravy. Odstránením opravného prostriedku odstránite iba seba ako autora. Ak pre ten istý liek existujú aj iní autori, samotný liek sa z repertoáru neodstráni.
V rubrike môžete tiež odstrániť všetky svoje doplnenia opravných prostriedkov. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Odstráňte všetky lieky, možnosť kontextového menu Upraviť / Odstráňte všetky lieky).

Určenie stupňov nápravných opatrení

Namiesto rýchleho pridania viacerých prostriedkov so zvoleným stupňom je možné explicitne určiť stupne jednotlivých prostriedkov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako prepísať zvolenú predvolenú triedu nápravy.
Nasledujúce príklady ukazujú, ako pridať lieky bell so stupňom 2, cham so stupňom 3 a dig so stupňom 4.

Druhý spôsob je formát, ktorý sa používa pri kopírovaní rubriky a jej opravných prostriedkov do schránky. Tento mechanizmus umožňuje rýchlo skopírovať lieky z inej rubriky. V druhej rubrike skopírujte rubriku a lieky a potom ich vložte do poľa pre lieky. (Možnosť ponuky Kniha / Kopírovať / Kopírovanie rubriky a liekov, možnosť kontextového menu Kopírovať / Kopírovanie rubriky a liekov).

Tieto dodatočné mechanizmy na určenie stupňov nápravných opatrení môžu byť mimoriadne účinné pri importe nápravných opatrení, ktoré chcete skopírovať z externých zdrojov.

Určenie autorov nápravných opatrení

V predvolenom nastavení sú všetky lieky, ktoré pridáte do repertoáru, označené vami ako autorom. Pre vaše osobné repertoárové doplnky je to pravdepodobne to, čo chcete. Ak pridávate lieky z iných zdrojových materiálov, ako sú knihy alebo semináre, možno budete chcieť výslovne uviesť autora.

Môžete pridať nového autora. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Zdroj / Vytvorenie nového zdroja, možnosť kontextového menu Upraviť / Zdroj / Vytvorenie nového zdroja).
Môžete si vybrať jedného z autorov. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Zdroj / Vyberte zdroj, možnosť kontextového menu Upraviť / Zdroj / Vyberte zdroj). Po výbere autora sa tento automaticky stane autorom pre nové doplnenia opravných prostriedkov.
Môžete upraviť údaje o vybranom autorovi. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Zdroj / Úprava zdrojových informácií, možnosť kontextového menu Upraviť / Zdroj / Úprava zdrojových informácií).

Vizualizácia vašich prírastkov v module Kniha

Keď aktivujete tlačidlo na paneli nástrojov , vaše osobné doplnky sa zvýraznia svetlozelenou farbou. Takto budete môcť rýchlo zistiť, ktoré lieky ste pridali.

Je tiež možné zobraziť len vaše osobné doplnky bez všetkých ostatných opravných prostriedkov. Na tento účel si môžete vytvoriť osobný filter repertoáru a vybrať seba ako jediného autora.

Pridávanie poznámok k rubrikám

Do každej rubriky môžete pridať osobnú poznámku. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Pridať rubrikovú poznámku, možnosť kontextového menu Upraviť / Pridať rubrikovú poznámku).
Prítomnosť poznámky sa zobrazí pomocou za textom rubriky.
Ak chcete zobraziť poznámku, stačí presunúť myš nad text rubriky alebo dvakrát kliknúť na obrázok .

Osobné poznámky môžete upraviť alebo odstrániť. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Úprava poznámok rubriky, možnosť kontextového menu Upraviť / Úprava poznámok rubriky). Otvorí sa dialógové okno, ktoré nepotrebuje ďalšie vysvetlenie.

Pridávanie poznámok k nápravným opatreniam

Tak ako môžete pridať poznámky k rubrike, môžete ich pridať aj k jednotlivým opravným prostriedkom. Na to sú k dispozícii ďalšie funkcie. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Pridajte poznámku o opravnom prostriedku, možnosť kontextového menu Upraviť / Pridajte poznámku o opravnom prostriedku).

Pridanie krížových odkazov

Krížové odkazy sú odkazy z jednej rubriky na inú rubriku. Ak chcete vytvoriť krížový odkaz, musíte najprv vybrať rubriku pôvodu a potom cieľovú rubriku.
Vyberte rubriku kliknutím na ňu a potom ju označte ako rubriku pôvodu. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Krížový odkaz / Vyberte rubriku ako pôvod krížového odkazu, možnosť kontextového menu Upraviť / Krížový odkaz / Vyberte rubriku ako pôvod krížového odkazu).
Potom vyberte cieľovú rubriku a označte ju. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Krížový odkaz / Vyberte rubriku ako cieľ krížového odkazu, možnosť kontextového menu Upraviť / Krížový odkaz / Vyberte rubriku ako cieľ krížového odkazu).
Otvorí sa dialógové okno, v ktorom sa zobrazí pôvodná rubrika a cieľová rubrika s tlačidlom na pridanie krížového odkazu.

Ak chcete odstrániť krížový odkaz, postupujte rovnako. V dialógovom okne sa potom zobrazí tlačidlo na odstránenie krížového odkazu.
Môžete tiež jednoducho kliknúť na krížový odkaz a potom ho odstrániť. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Krížový odkaz / Odstránenie krížového odkazu, možnosť kontextového menu Upraviť / Krížový odkaz / Odstránenie krížového odkazu).

Všimnite si, že krížové odkazy môžete vytvárať len v rámci jedného repertoáru. Nemôžete vytvárať krížové odkazy z rubriky v jednom repertoári na rubriku v inom repertoári.

Práca s viacerými súbormi repertoáru

Vaše osobné prírastky repertoáru sú štandardne uložené v súbore s názvom repertory_additions.rep.
Tento súbor je uložený v priečinku Complete Dynamics v priečinku Documents.

Je možné vytvoriť viacero repertoárových súborov. Používanie viacerých repertoárových súborov má niekoľko výhod.

Zdieľanie prírastkov repertoáru s ostatnými

Ak chcete zdieľať zbierku prírastkov repertoáru s inou osobou, stačí, ak jej poskytnete kópiu svojho súboru repertoáru. Svoj súbor s dodatkami môžete samozrejme umiestniť aj na internet, aby ho mohol používať každý.

Druhá osoba potom môže súbor umiestniť do priečinka Complete Dynamics a spustiť Complete Dynamics. Vaše prírastky repertoáru sa potom automaticky zobrazia v repertoári.

Vytvorenie nového súboru repertoáru

Môžete jednoducho vytvoriť nový súbor repertoáru. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Súbor repertória / Vytvorenie nového repertóriumového súboru, možnosť kontextového menu Upraviť / Súbor repertória / Vytvorenie nového repertóriumového súboru).

Zobrazí sa dialógové okno, v ktorom môžete zadať podrobnosti o doplnení repertoáru.

V časti Repertoár, môžete zadať informácie o pôvode prírastkov repertoáru.
Autor je osoba, od ktorej informácie pochádzajú. V predvolenom nastavení je vaše meno už vyplnené. Ak informácie pochádzajú od inej osoby, použite jej meno (napríklad: Kent, James Tyler).
Názov by mal obsahovať opis, ktorý identifikuje pôvod informácií.

V časti Editor, zadajte údaje o osobe, ktorá editovala doplnky repertoáru. Predvolene je vyplnené vaše meno. V niektorých situáciách, keď v redakčnej práci pokračuje iná osoba, môže byť potrebné tieto informácie zmeniť.

Ak chcete vytvoriť samostatný repertoár, ktorý bude existovať popri hlavnom repertoári, vyberte možnosť Typ repertoáru: Samostatný repertoár.
Objavia sa niektoré ďalšie polia, ktoré sú špecifické pre nezávislé repertoáre.

Zmena informácií o súbore repertoáru

Môžete zmeniť informácie o súbore repertoáru. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Súbor repertória / Úprava informácií o súbore repertória, možnosť kontextového menu Upraviť / Súbor repertória / Úprava informácií o súbore repertória).

Výber súboru repertoáru

V predvolenom nastavení sa všetky vami vykonané doplnenia ukladajú do súboru s názvom repertory_additions.rep.
Ak chcete pracovať s niektorým z existujúcich súborov, musíte najprv vybrať tento súbor. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Súbor repertória / Vyberte súbor repertória, možnosť kontextového menu Upraviť / Súbor repertória / Vyberte súbor repertória).

Otvorí sa dialógové okno so zobrazením dostupných súborov repertoáru.

V zozname na ľavej strane môžete vybrať súbor repertoáru. Na pravej strane sa potom zobrazí náhľad, ktoré prírastky repertoáru sú v súbore.

Asistentka redaktora časopisu

V prípade, že chcete vykonať viacero doplnení repertoáru, môže byť vhodné použiť pomocníka editora Repertoár. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Otvorený repertóriumový editor Asistent, možnosť kontextového menu Upraviť / Otvorený repertóriumový editor Asistent).

V časti Výber sa uvádza, ktorá rubrika bola vybraná v module Kniha, prípadne na ktorý liečivý prostriedok bolo kliknuté.

Sekcia Actions obsahuje tlačidlá pre všetky funkcie, ku ktorým by ste inak mali prístup z ponuky.

Sekcia Rýchle pridanie opravných prostriedkov umožňuje rýchlo pridať niekoľko opravných prostriedkov do vybranej rubriky. Táto funkcia vyžaduje, aby boli všetky skratky opravných prostriedkov správne. Lieky sa automaticky pridajú do všetkých všeobecnejších rubrík. Viac informácií nájdete na stránke Pridávanie opravných prostriedkov (vyššie).

Importér repertoáru

Pomocou modulu Repertory Importer môžete hromadne importovať záznamy z repertoáru z externého súboru. Importér repertoáru rozpoznáva niekoľko formátov údajov, ktoré sú opísané nižšie.

Pred spustením programu Importer musíte vytvoriť súbor Repertory Additions a vybrať ho. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Súbor repertória / Vyberte súbor repertória, možnosť kontextového menu Upraviť / Súbor repertória / Vyberte súbor repertória).

Po výbere súboru repertoáru, do ktorého chcete importovať externé údaje, môžete spustiť program Repertory Importer. (Možnosť ponuky Kniha / Upraviť / Súbor repertória / Import z externého súboru, možnosť kontextového menu Upraviť / Súbor repertória / Import z externého súboru).
Otvorí sa modul Importér.

Prvým krokom je definovanie formátu vstupného textu. Každý formát je definovaný v samostatnom odseku nižšie. Pre každý formát sú k dispozícii vzorové súbory. Tieto súbory nájdete v priečinku Documents / Complete Dynamics / Examples.
Všetky súbory s príkladmi majú rôzne formáty, ale definujú presne tie isté repertoárové rubriky a lieky.

Ďalším krokom je importovanie textu do aplikácie Repertory Importer.
Vstupný text, ktorý chcete importovať, musí zodpovedať definovanému formátu. V súbore vyberte celý text a skopírujte ho do schránky.

Potom v aplikácii Repertory Importer stlačte tlačidlo Paste. Skopírovaný text sa zobrazí na veľkom bielom mieste. Ak sa vyskytne problém s textom, zmeňte ho v pôvodnom dokumente a znova ho skopírujte/vložte.

Po importovaní textu stlačte tlačidlo Validate a vykonajte prvé testy. Ak sa zistia nejaké chyby, musíte ich najprv opraviť a až potom môžete pokračovať.

V prípade, že vaše repertorium obsahuje skratky liekov, ktoré sa nenachádzajú na stránke Complete Repertory, môžete teraz definovať, o ktoré lieky ide. Neznáme lieky definujete pomocou tlačidla Remedies....

Keď už nie sú žiadne chyby a všetky lieky sú správne definované, môžete repertoár importovať pomocou tlačidla Import. Potom zavrite Importér repertoáru pomocou tlačidla Close.
Upozorňujeme, že importom sa odstráni celý obsah, ktorý bol predtým v súbore repertoáru.

Formáty vstupného textu

MacRep

Tento formát používa MacRepertory na definovanie prírastkov. Výber tohto formátu nevyžaduje definovanie žiadnych ďalších nastavení.
Podrobnosti nájdete v príkladoch. Spolu s príkladmi je k dispozícii aj súbor, ktorý poskytuje viac informácií o formátoch súborov.

Hárok programu Excel

V tomto formáte sú v prvých stĺpcoch definované rubriky. V poslednom stĺpci sú uvedené lieky.
Stačí sa pozrieť na príklady, je to jednoduché.

Iné formáty

V tomto formáte sú stupne opravných prostriedkov definované textovými štýlmi.
Môžete tiež definovať fragment textu, ktorý oddeľuje označenie rubriky od opravných prostriedkov.
Pre každý stupeň opravného prostriedku môžete definovať formát. Pod nastaveniami vidíte príklad, ako vyzerá formátovaný text s vybranými nastaveniami.

Hierarchia rubrík je definovaná odsadením textu. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi.

Pre každú metódu odsadenia sú k dispozícii súbory s príkladmi.

Nájsť modul

Pripomeňte si predchádzajúce nálezy

Predchádzajúci nález môžete rýchlo vyvolať kliknutím na tlačidlo History.... Otvorí sa dialógové okno so zoznamom predchádzajúcich vyhľadávacích dotazov.

Nájsť v Materia Medica

Váš nález môžete teraz rozšíriť na vyhľadávanie v knihách Materia Medica.

Nájsť kráľovstvá a rodiny

Namiesto vyhľadávania jednotlivých liekov je teraz možné vyhľadávať skupiny liekov, napríklad pavúky. Do poľa Remedies zadajte {spiders}.

Dodatočné polia

V module Find je k dispozícii niekoľko nových polí.
Podrobnosti nájdete v časti Vyhľadávanie polí.

Synonymá slov

Keď je začiarknutá možnosť Použiť synonymá slov, každé slovo v textovom poli sa rozšíri o synonymá daného slova.

Napríklad: pri hľadaní textu "dieťa" môžu byť synonymá: dieťa, syn, dcéra, bábätko, chlapec, dievča, mladík, potomok, novorodenec, tínedžer.

Týmto spôsobom sa nájde viac rubrík ako tých, ktoré presne zodpovedajú zadaným slovám. Niekedy to môže byť to, čo chcete, v iných situáciách môžete chcieť, aby vyhľadávanie prebiehalo presne tak, ako ste napísali.

V súčasnosti sú synonymá slov k dispozícii len pre anglický jazyk. Ak máte návrhy na chýbajúce alebo nesprávne synonymá, dajte nám vedieť. Vytváranie správnych definícií synoným je neustály proces zlepšovania.

Vytváranie vlastných synoným

Complete Dynamics vám ponúka možnosť definovať si vlastné zoznamy synoným slov.
Vlastné synonymá slov sú definované v jednom alebo viacerých (neformátovaných) textových súboroch, ktoré sú uložené v špeciálnom priečinku. Priečinok má názov Complete Dynamics. V systéme Windows sa nachádza v priečinku Moje dokumenty, v systéme OS-X v priečinku Dokumenty.
V tomto priečinku je predinštalovaný súbor príkladu s názvom synonyms_example.txt. V tomto súbore nájdete príklady, ako sa vytvárajú definície synoným.

Synonymá možno vytvoriť aj pre iné jazyky ako angličtinu.

Zdieľanie synoným s ostatnými

Ak chcete zdieľať svoje definície synoným s inými používateľmi, stačí im poslať súbor s definíciou synonyma. Keď druhý používateľ nainštaluje súbor do uvedeného priečinka, synonymá budú automaticky k dispozícii po zastavení a opätovnom spustení programu.

Zvýraznenie Nájsť text a lieky

Texty a lieky, ktoré sa vyhľadávajú v module Nájsť, možno ľahko zvýrazniť. (Tlačidlo na paneli nástrojov ). Ak sú tieto texty a prostriedky zvýraznené, možno ich pri pohľade na obrazovku veľmi rýchlo nájsť.
Zvýraznenie možno použiť v moduloch Nájsť, Kniha a Materia Medica.

Nájsť v repertoári

Pri zapnutom zvýrazňovaní sa textové prvky vášho dotazu zvýraznia v zozname výsledkov vyhľadávania.
Ako príklad sa vyhľadáva text "strach". Všimnite si, že slovo "fear" v module Find znamená "akékoľvek slovo začínajúce na fear". Preto sa tu nachádzajú aj slová "strach", "bojazlivý", "bojazlivosť".

V ďalšom príklade hľadáme slovo "fear" a niektorý z prostriedkov "bell" alebo "stram".

Modul knihy

Podobne ako v module Nájsť môže modul Kniha zvýrazniť text a lieky vyhľadávacieho dotazu.

V nasledujúcom príklade boli hľadanými liekmi nosody. Teraz môžete rýchlo zistiť, ktoré nosody sa nachádzajú v ktorých rubrikách.

Nájsť v Materia Medica

Pri hľadaní textu v Materia Medica sú nájdené slová zvýraznené. V nasledujúcom príklade bol hľadaný text "bed too hard" (príliš tvrdá posteľ). Všimnite si, že je zvýraznené aj slovo "bolesť zubov", pretože sa tiež začína na "tiež"...

Modul Materia Medica

V module Materia Medica sa zvýrazňujú nielen slová, ale aj veta, na ktorú ste klikli v module Nájsť. Vety sú zvýraznené svetlejšou farbou ako slová.

Diferenciálna diagnostika v module Nájsť

V module Find (Nájsť), Differential Diagnosis (Diferenciálna diagnostika) sa zobrazí zoznam príslušných nápravných opatrení pre všetky nájdené rubriky, podobne ako pri analýze. (Možnosť ponuky Zobraziť / Lieky / Zobraziť lieky DD, tlačidlo na paneli nástrojov , možnosť kontextového menu Lieky / Zobraziť lieky DD).

V tomto príklade po vyhľadaní stránky počas kŕčov:

Ak chcete získať úplné informácie o všetkých rubrikách použitých v analýze diferenciálnej diagnózy, stlačte tlačidlo . Vytvorí sa dočasná tabuľka všetkých rubrík usporiadaná podľa repertoárových sekcií. Analýza je uložená v aktuálnom prípade a po jeho uzavretí sa vymaže.

Upozorňujeme, že ak sa nájde viac ako 1000 rubrík, nie je to veľmi užitočné.

Najdôležitejšie a najodlišnejšie lieky

Najdôležitejšie

Pri vyhľadávaní najrelevantnejších rubrík pre jeden alebo viacero opravných prostriedkov sú zobrazené výsledky obmedzené na najrelevantnejšie rubriky.
V prípade, že hľadáte jeden liek, výsledok bude presne taký istý, ako keď hľadáte tento liek v Reverznej materii medicíny. To dáva zmysel, pretože presne na to je určená Reverzná materia medica. Ako príklad si pozrime najrelevantnejšie rubriky na nápravu arn.

Ak hľadáte viac ako jeden liek, zobrazia sa najrelevantnejšie rubriky pre ktorýkoľvek z liekov. Pri hľadaní skupiny liekov, ako sú napríklad pavúky, nebude výsledok rovnaký ako pri otvorení reverznej Materie Mediky pre skupinu pavúkov. Modul Reverse Materia Medica vykoná analýzu na základe rodiny ako celku v porovnaní s inými rodinami, zatiaľ čo modul Find sa pozrie na výsledky jednotlivých členov rodiny.

Môžete využiť všetky výkonné možnosti funkcie Nájsť a vyhľadať konkrétne relevantné rubriky.
Napríklad najdôležitejšie časové kritériá pre Lycopodium.

Na zobrazenie menšieho alebo väčšieho počtu rubrík môžete použiť tlačidlá na paneli nástrojov a .

Rozlišovať lieky

Táto mimoriadne výkonná funkcia umožňuje vyhľadávať príznaky, ktoré najlepšie rozlišujú medzi dvoma alebo viacerými liekmi.
Môže sa použiť na štúdium rozdielov medzi dvoma liekmi, ale aj na zistenie relevantných rozdielov v rámci väčšej skupiny liekov.
Všetky výkonné kritériá modulu Nájsť možno použiť na zameranie sa na konkrétne oblasti záujmu.

Vybrané rubriky spravidla patria do týchto kategórií:

Ako príklad sa pozrime na najdôležitejšie rozdiely medzi liekmi merc-i-r a merc-i-f pri príznakoch hrdla.

Tlačidlá na paneli nástrojov a môžete použiť na zobrazenie menšieho alebo väčšieho počtu rubrík.

Všimnite si, že pri rozlišovaní medzi väčším počtom liekov sa rubrika považuje za dôležitejšiu, ak vám pomôže lepšie rozdeliť lieky do dvoch väčších skupín.
Napríklad, ak chcete rozlíšiť 10 liekov, 5 agg. / 5 amel. rozlišuje lepšie ako 1 agg. / 9 amel. Alebo ak je symptóm známy pre 5 z 10 liekov, rozlišuje sa lepšie, ako keď je známy pre 8 z 10.

Ako príklad uveďme rozlíšenie modalít čeľade Ranunculacea.

Uvidíte, že príznak Neduhy z rozrušenia je hodnotený veľmi vysoko, pretože oddeľuje približne polovicu členov rodiny od druhej polovice.

Prípadový modul

Filtrovanie na nedávne prípady

Do modulu Case (Prípad) bolo pridané nové začiarkavacie políčko Recent (Posledné).
Ak zaškrtnete možnosť Recent, zobrazia sa len prípady, ktoré boli nedávno upravené.

Pridanie vlastných dátových polí

Ak vám štandardné informácie, ktoré môžete zadať o pacientovi, nestačia, môžete sami pridať ďalšie polia. Takto môžete ľahko spravovať všetky informácie podľa svojho osobného spôsobu práce.

Ak chcete do informácií o prípade pridať nové polia, stlačte tlačidlo + na pravej strane obrazovky.

Teraz môžete zadať názov a hodnotu nového poľa.

Po pridaní nových polí sa tieto polia automaticky zobrazia pri každej úprave informácií o pacientovi. V tomto príklade boli pridané dve nové polia.

Nové informácie sa zobrazia aj v časti Informácie o pacientovi v module Prípad.

Vaše osobné polia automaticky zmiznú, keď sa už v žiadnom prípade nepoužívajú.

Spoločné databázy prípadov

Vaše prípady sú zvyčajne uložené v databáze prípadov, ktorá je dostupná len vo vašom počítači. Existujú situácie, v ktorých by ste chceli niektoré svoje prípady sprístupniť iným.

Pomocou funkcií Case Sharing môžete vykonať export vybraných prípadov, ktoré potom môže importovať niekto iný. V takejto situácii sa importované prípady stanú súčasťou databázy prípadov iného používateľa.

Existujú však situácie, v ktorých nie je zámerom začleniť vaše prípady do súkromnej databázy prípadov niekoho iného. Tu je riešením zdieľaná databáza prípadov .

Databáza zdieľaných prípadov je databázový súbor mimo vašej osobnej databázy prípadov. Môže obsahovať prípady presne tak, ako bežná databáza prípadov.
Súbor je uložený v priečinku Complete Dynamics v priečinku Documents.
Môžete ho zdieľať s ostatnými, a to tak, že im súbor poskytnete alebo ho umiestnite na internet. Keď si iný používateľ skopíruje súbor do svojho počítača, môže otvoriť databázu a má prístup ku všetkým prípadom.

Na ochranu informácií pred neúmyselným použitím môže byť súbor chránený heslom.

Kedy používať zdieľanú databázu prípadov.

Vytvorenie novej zdieľanej databázy prípadov

Môžete jednoducho vytvoriť novú zdieľanú databázu prípadov. (Možnosť ponuky Prípad / Databáza prípadov / Vytvorenie novej zdieľanej databázy prípadov, možnosť kontextového menu Databáza prípadov / Vytvorenie novej zdieľanej databázy prípadov).

Otvorí sa dialógové okno:

Môžete zadať krátky opis zamýšľaného použitia zdieľaných prípadov.
Aby ste sa vyhli neúmyselnému prístupu k osobným údajom pacientov, dôrazne odporúčame uviesť heslo.

Stlačte OK a v priečinku Complete Dynamics sa vytvorí nový súbor. Názov vychádza z vášho mena a textu, ktorý ste zadali do dialógového poľa Popis.

Automaticky sa otvorí nová databáza prípadov.

Otvorenie zdieľanej databázy prípadov

Môžete otvoriť zdieľanú databázu prípadov. (Možnosť ponuky Prípad / Databáza prípadov / Otvorenie zdieľanej databázy prípadov, možnosť kontextového menu Databáza prípadov / Otvorenie zdieľanej databázy prípadov).

Otvorí sa dialógové okno, v ktorom sa zobrazia názvy všetkých zdieľaných databáz prípadov nainštalovaných v priečinku Complete Dynamics.
Vyberte správny súbor a stlačte OK.

Môžete ľahko zistiť, ktorá databáza prípadov je otvorená:

Kým je otvorená zdieľaná databáza prípadov, môžete zmeniť jej súvisiace informácie. (Možnosť ponuky Prípad / Databáza prípadov / Úprava informácií z databázy prípadov, možnosť kontextového menu Databáza prípadov / Úprava informácií z databázy prípadov).

Všimnite si, že v skupine Pacienti, nájdete prípady, ktoré ste vytvorili. Keď používate cudziu zdieľanú databázu prípadov, s veľkou pravdepodobnosťou nájdete prípady v skupine Kolegovia.

Kedykoľvek sa môžete vrátiť do svojej osobnej databázy prípadov. (Možnosť ponuky Prípad / Databáza prípadov / Používanie štandardnej databázy prípadov, možnosť kontextového menu Databáza prípadov / Používanie štandardnej databázy prípadov).

Prenos prípadov

Zdieľaná databáza prípadov funguje presne ako vaša osobná databáza. To znamená, že môžete vytvárať prípady ako vždy.

Môžete tiež používať všetky funkcie zdieľania prípadov , exportovať a importovať prípady alebo synchronizovať zmeny s inými osobami, ktoré používajú rovnakú zdieľanú databázu prípadov.

Pridali sme veľmi výkonný mechanizmus na rýchle presúvanie prípadov do vašej osobnej databázy prípadov a z nej. (Možnosť ponuky Prípad / Databáza prípadov / Prevodové skrine, možnosť kontextového menu Databáza prípadov / Prevodové skrine).

Na ľavej strane vidíte prípady v otvorenej zdieľanej databáze prípadov. Na pravej strane sa zobrazujú prípady vo vašej osobnej databáze prípadov.
Pomocou tlačidiel v spodnej časti môžete vybrané prípady rýchlo kopírovať alebo presunúť na druhú stranu.

Výber prípadov funguje presne tak, ako zvyčajne. V tomto dialógovom okne môžete namiesto jedného prípadu vybrať viacero.
Vyberte alebo zrušte výber prípadu kliknutím naň.
Rozsah prípadov môžete vybrať potiahnutím myši nad položky.

Pri kopírovaní puzdra, ktoré sa už nachádza na druhej strane, sa druhé puzdro nahradí tým, ktoré kopírujete.

Analytický modul

Analýza kráľovstiev a rodov

Môžete vybrať analytické zobrazenie pre kráľovstvá a rodiny. (Možnosť ponuky Analýza / Kráľovstvá a rodiny, tlačidlo na paneli nástrojov ).

Nasledujúci príklad ukazuje prípad, v ktorom bolo vybraným liekom Stramonium.

Pri analýze rodín sú relevantnejšie rodiny zakreslené väčšie ako menej relevantné rodiny. Rodiny, ktoré sa zdajú byť veľmi málo významné, nie sú vôbec nakreslené.

Porovnanie rodín

V príklade vidíte, že najdôležitejšie čeľade sú Solanaceae a Loganiaceae. Solanaceae sú zrejmé, pretože Stramonium patrí do čeľade Solanaceae. Ale pravdepodobne by ste chceli vedieť, prečo sa za relevantné považujú aj loganiaceae.
Dvakrát kliknite na Solanaceae a na Loganiaceae. Teraz sa zobrazujú dodatočné informácie vo forme výsledkov viacnásobnej analýzy pre každú rodinu. Prvý zoznam analýz je všeobecnou analýzou pre všetky lieky.

Vždy, keď dvakrát kliknete na rodinu v grafe, umiestni sa na ľavú stranu pridaných rodín. Ak by ste teda teraz znova klikli na Solanaceae, umiestnili by ste ho medzi Standard a Loganiaceae.
Tieto dodatočné informácie môžete kedykoľvek zobraziť alebo skryť. (Tlačidlo na paneli nástrojov ).

Zobrazenie vzťahu medzi rodinami a opravnými prostriedkami.

Pri skúmaní významu rodín v analýze musíte byť schopní vidieť vzťahy medzi rodinami a nápravnými prostriedkami.

Stačí kliknúť na rodinu v grafe a uvidíte, aké výsledky dosiahli jej lieky v analýze. Všimnite si, že príslušné rodiny sú zvýraznené aj v grafe rodín. To vám umožní rýchlo zistiť, ako sú rodiny prepojené.

Ak kliknete na názov lieku, tento liek sa zvýrazní v rôznych analýzach. V grafe sú zvýraznené aj všetky rodiny, ktoré obsahujú daný liek.

Modul analýzy na základe filtra rubrík

Modul Analysis ponúka výkonný mechanizmus filtrovania založený na opravných prostriedkoch v rubrikách.
Pomocou tohto filtra je možné ľahko obmedziť lieky v analýze na lieky, ktoré sa vyskytujú v danej rubrike ("vylúčenie") alebo v kombinácii rubrík.

Filter sa konfiguruje pomocou niekoľkých možností v paneli ponuky (Menu / Analysis / Filter) alebo vo vyskakovacom menu.
K dispozícii sú tieto možnosti:

Zvyčajne začnete nastavením filtra na danú rubriku, pretože očakávate, že váš prostriedok nápravy by sa mal vyskytovať v tejto rubrike. Filter potom doladíte pomocou restrict ("mal by byť prítomný aj tu, ukáž mi menej") alebo extend ("vlastne je v poriadku, ak je aj tu, ukáž mi viac") filter.

Filtrovanie rodín

Filtrovanie v grafe Analýza rodín

V grafe analýzy rodín môžete rýchlo upraviť filter nápravných opatrení na základe rodín. Možnosti filtrovania sa nachádzajú vo vyskakovacom menu na rodine. Možnosti sú rovnaké, ako sú opísané vyššie pre filter založený na rubrikách.
Použitím týchto možností filtra sa zmení filter nápravných opatrení v ostatných výsledkoch analýzy. Samotný graf rodinnej analýzy sa nikdy nefiltruje, pretože sa neskladá z opravných prostriedkov, ale z rodín.

Filtrovanie v ostatných zobrazeniach analýzy

Výsledky analýzy môžete jednoducho filtrovať podľa akejkoľvek rodiny, ktorej súčasťou je akýkoľvek liek. Rodinný filter je k dispozícii vo vyskakovacej ponuke opravného prostriedku.

Diferenciálna diagnostika

Ďalším krokom po vykonaní analýzy je spravidla diferenciálna diagnostika. Na základe výsledkov analýzy sa za relevantné považuje niekoľko nápravných opatrení, medzi ktorými je potrebné rozlišovať.

Existuje niekoľko rôznych prístupov.

Časť tejto štúdie sa má uskutočniť pomocou Materia Medica.
Väčšinu práce však možno vykonať pomocou obsahu repertoáru.
Pomôže vám s tým špeciálna funkcia diferenciálnej diagnostiky modulu Analysis. Tvorí ľahko použiteľné spojenie medzi analýzou a modulom Find's možnosťou rozlišovať lieky.

Na niekoľkých príkladoch si ukážeme, ako to funguje.

Príklad: prípad Sepia

Nasledujúca analýza sa nachádza v demonštračnom prípade Andrew, a nazýva sa DD example - Sepia case.

Hoci Sepia dosahuje najvyššie skóre, nemusí to nevyhnutne znamenať, že je to liek, ktorý treba predpísať. V tomto prípade sme chceli rozlíšiť Sepia a Nux Vomica, pretože tieto lieky sa navzájom dopĺňajú a oba majú v analýze pomerne vysoké skóre.

Spustite diferenciálnu diagnostiku. (Možnosť ponuky Analýza / Sprievodca diferenciálnou diagnostikou, tlačidlo na paneli nástrojov ).
Otvorí sa dialógové okno:

V tomto dialógovom okne nájdete 3 časti. V tomto príklade zmeníme lieky na sep nux-v, pričom ostatné časti ponecháme nezmenené. Naším zámerom v tejto chvíli je vytvoriť všeobecný DD pre všetky príznaky v analýze.
Toto dialógové okno môžete presunúť na vhodné miesto na obrazovke a nechať ho otvorené, aby ste mohli rýchlo upraviť kritériá DD. Kedykoľvek ho môžete zatvoriť pomocou tlačidla Close.

Kliknutím na tlačidlo Apply spustíte DD s vybranými kritériami. Otvorí sa modul Find, v ktorom sa zobrazia najviac rozlišujúce rubriky pre vybrané kritériá.

Zobrazené rubriky sú teraz väčšinou Head symptoms, preto niekoľkokrát klikneme na tlačidlo , aby sa zobrazilo menej rubrík.
To vám dáva dobrú predstavu o relevantných rozdieloch medzi oboma liekmi pre výber symptómov použitých v analýze.

Keďže výsledky sa zobrazujú v module Find, môžete do analýzy okamžite pridať príslušné rubriky, a tak upraviť výsledok analýzy v súlade s novými poskytnutými informáciami.

Príklad: prípad Ferrum

Nasledujúca analýza sa nachádza v demonštračnom prípade Andrew, a nazýva sa DD example - Ferrum case.


Po aktivácii DD sme vybrali lieky ferr phos puls ars nat-m a klikli na tlačidlo Apply.
Teraz necháme na vás, aby ste experimentovali s možnosťami výberu konkrétnych príznakov a typov rubrík a zistili, ako sa tým zmenia výsledky.

Zobrazenie relatívneho významu

V tabuľke a v grafoch analýzy mriežky sú lieky zobrazené podľa ich stupňov v 4 rôznych štýloch. Pri výpočte vzorcov analýzy sa pre každý prostriedok používa presnejšia hodnota ako len 1-2-3-4. Môže byť dôležité zistiť, akú váhu majú jednotlivé lieky vo výsledkoch analýzy. To je dôležité najmä v prípade, že používate vlastné analytické vzorce.

Relatívnu dôležitosť každého lieku môžete zobraziť kliknutím na . (Možnosť ponuky Analýza / Ukážte relatívny význam, tlačidlo na paneli nástrojov ).

V zobrazení tabuľky sú potom lieky zobrazené ako štvorec so svetlou až tmavou farbou. Čím je farba tmavšia, tým väčšia relatívna dôležitosť sa v analýze prikladá lieku.
Porovnajte nasledujúce dva obrázky tej istej analýzy. Na prvom obrázku sú zobrazené lieky so stupňami 1 až 4, na druhom obrázku sú lieky podľa ich relatívnej dôležitosti pre analýzu.

V zobrazení Mriežka sa lieky zvyčajne zobrazujú v rôznych farbách a s rôznymi veľkosťami. Pri zobrazovaní relatívnej dôležitosti sú všetky lieky nakreslené čiernymi bodmi s premenlivou veľkosťou. Čím väčšia je bodka, tým väčšia relatívna dôležitosť sa v analýze pripisuje nápravnému opatreniu.

Vzorce

Používanie vlastných vzorcov analýzy

Najbežnejšie metódy analýzy sú štandardne zabudované v programe Complete Dynamics. Pre väčšinu používateľov sú tieto vzorce všetko, čo kedy použijú.

Môžete si vytvoriť a prispôsobiť vlastné vzorce podľa vlastných preferencií a profesionálnych skúseností.
Ak chcete vytvoriť nový vzorec analýzy, otvorte stránku Preferences, časť Analysis.

Vyberte jeden z existujúcich vzorcov analýzy a stlačte tlačidlo . Vytvorí sa nový vzorec analýzy, ktorý môžete sami upraviť. Tento nový vzorec začína nastaveniami analýzy, ktorú ste vybrali v zozname.

Upozorňujeme, že nie je možné zmeniť nastavenia žiadneho zo štandardných vzorcov analýzy. Zmeniť môžete iba vzorce, ktoré ste sami pridali. Môžete sa pozrieť na nastavenia štandardných vzorcov a zistiť, ako sú nakonfigurované.

Pomocou posuvných editorov môžete vo vzorci analýzy priradiť väčšiu váhu viacerým faktorom. Čím viac sa posuvník posúva na pravú stranu, tým väčšiu hodnotu má táto časť vzorca.

V nižšie uvedených opisoch sa v niekoľkých možnostiach používajú slová related rubrics. Ak je jedna rubrika zovšeobecnením konkrétnejšej rubriky, konkrétnejšia rubrika sa nazýva súvisiaca rubrika všeobecnejšej rubriky.
Napríklad: Hlava; bolesť; ráno; zhoršenie je špecifickejšie ako Všeobecne; bolesť; ráno; zhoršenie.
Podobne Hlava; bolesť; ráno; zhoršenie je špecifickejší ako Hlava; bolesť.

Názov vzorcaTu môžete zadať názov, ktorý chcete dať tomuto vzorcu, napríklad Fred-1. Toto je názov, ktorý sa zobrazí pre analýzu v module Analysis.
Trieda nápravyNastavuje dôležitosť, ktorá bude priradená hodnoteniu opravného prostriedku v rubrike (1 až 4).
Pri najnižšom nastavení sa všetky lieky považujú za lieky so stupňom 1.
Pri vyššom nastavení je rozdiel medzi stupňami 1 a 4 dôležitejší.
Priemerná známka v súvisiacich rubrikáchKeď je táto možnosť začiarknutá, známka z opravného prostriedku sa opraví so známkami toho istého opravného prostriedku v súvisiacich rubrikách. Ak má liečivý prostriedok v niektorej rubrike známku 4, ale vo väčšine súvisiacich rubrík nižšiu známku, použije sa nižšia priemerná hodnota.
Ak nie sú zaškrtnuté, liečivý prostriedky sú vždy hodnotené známkou, ktorá je uvedená pre daný liečivý prostriedok v danej rubrike.
Súvisiace rubrikyAk sa liečivý prostriedok vyskytuje aj v príbuzných rubrikách, môže sa mu priradiť väčší význam, ak sa vyskytuje vo viacerých príbuzných rubrikách ako iné lieky.
Čím vyššie je toto nastavenie, tým viac sa výskyt v súvisiacich rubrikách považuje za dôležitý.
Malé liekyMalé lieky sú lieky, ktoré nie sú v repertoári široko pokryté, ako napríklad polychresty. Polychresty sa v analýze zvyknú ukazovať ako relatívne dôležité, pretože sa vyskytujú v mnohých rubrikách a často majú vyššie stupne.
Vďaka tomuto nastaveniu je možné pripisovať väčší význam menším nápravným opatreniam.
Malé rubrikyRubriky s mnohými opravnými prostriedkami sú často veľmi všeobecné rubriky. Veľmi špecifické rubriky majú často len malý počet opravných prostriedkov. Tieto menšie rubriky môžu byť pre analýzu veľmi dôležité, pretože by mohli poukázať na nápravu, ktorá by inak zostala prehliadnutá.
Vďaka tomuto nastaveniu možno v týchto menších rubrikách pripisovať väčší význam opravným prostriedkom.
Úplnosť príznakovKaždá rubrika v repertoári je kombináciou viacerých typov informácií. Niektoré rubriky hovoria len o časovej modalite. Iné rubriky hovoria o konkrétnom jave vo vzťahu k časovej modalite alebo rozšíreniu atď. atď.
Čím viac rubrika pokrýva viacero z týchto aspektov, tým konkrétnejšie opisuje symptóm.
Pri takomto nastavení sa môže pripisovať väčší význam úplným príznakom v porovnaní so všeobecnými príznakmi.
Pokrytie príznakovKaždý liek sa vyskytuje v niekoľkých príznakoch a rubrikách. Čím viac symptómov a rubrík je pokrytých nápravným opatrením, tým dôležitejšie môže byť toto opatrenie pre analýzu.
Pri tomto nastavení možno pripisovať väčšiu dôležitosť liekom, ktoré pokrývajú väčší počet symptómov pacienta.
Používanie váhových faktorovV analýze je možné priradiť nastavenia váh príznakom a rubrikám.
Ak je táto možnosť začiarknutá, tieto váhy sa použijú vo vzorci analýzy.
Ak táto možnosť nie je začiarknutá, nastavenia hmotnosti sa ignorujú.
Príznaky rovnováhyToto nastavenie určuje, ako sa používa funkcia Vyváženie symptómov analýzy Complete Dynamics.
Vždy: Vyvažovanie sa vykonáva vždy.
Nikdy: Vyvažovanie sa nevykonáva.
Možnosť výberu používateľa: Nastavenie sa ovláda pomocou tlačidla v module Analysis.
Správne pre polárne rubrikyToto nastavenie určuje spôsob korekcie polárnych rubrík.
Vždy: Vždy správne pre polárne rubriky.
Nikdy: Neopravujte polárne rubriky.
Možnosť výberu používateľa: Nastavenie sa ovláda pomocou tlačidla v module Analysis.
Polárna kompenzáciaUrčuje, ako silne sa vykonáva korekcia polárnych rubov.
Pri najvyššom nastavení je liek úplne kompenzovaný za výskyt lieku v polárnej rubrike.
Chýba v polárnom bonusePriznať väčšiu dôležitosť lieku, ak sa nenachádza v polárnej rubrike.

Je veľmi jednoduché vytvoriť analytický vzorec, ktorý je úplne zbytočný. Tieto možnosti využívajte rozumne. Štandardné vzorce boli vybrané veľmi starostlivo.

Dolaďovanie vzorcov

Pri vytváraní vlastných vzorcov analýzy sa môže zdať ťažké nastaviť všetky nastavenia na optimálne hodnoty.
V module Analýza môžete zobraziť výsledky podľa ich relatívnej dôležitosti namiesto jednoduchého hodnotenia 1 až 4.
To môže byť veľmi užitočné pri overovaní, či má váš analytický formulár požadované nastavenia.
Viac informácií nájdete v časti Modul analýzy / Pokročilé témy / Zobraziť relatívnu dôležitosť.

Modul Materia Medica

Podrobný prehľad rubrík

Ak chcete získať úplné informácie o všetkých rubrikách zobrazených v Reverznej medicíne, stlačte tlačidlo . (Možnosť ponuky Analýza / Tabuľka, tlačidlo na paneli nástrojov ). Vytvorí sa dočasná tabuľka všetkých rubrík usporiadaná podľa repertoárových sekcií. Analýza je uložená v aktuálnom prípade a po jeho uzavretí sa vymaže.

Reverzná Materia Medica pre kráľovstvá a rodiny

Okrem vytvorenia reverznej Materie Mediky pre jeden liek môžete tiež vyhľadať najvýznamnejšie rubriky pre dané kráľovstvo alebo rodinu.
Ak chcete vybrať rodinu, zadajte názov medzi {}. Zadané meno sa musí zhodovať s názvom jednej z rubrík v kapitole Kráľovstvá a rody. Ak chcete vyhľadať meno, stlačte tlačidlo a potom tlačidlo Groups...

Nasledujúci príklad ukazuje reverznú Materia Medica pre {pavúky}.

Správa vlastnej Materia Medica

Vytvorenie novej knihy

Môžete vytvoriť novú knihu Materia Medica. (Možnosť ponuky MM / Vytvorenie novej knihy Materia Medica).
Najprv sa zobrazí výzva na zadanie názvu nového súboru. Tento súbor je uložený v priečinku Complete Dynamics v priečinku Documents. Použite zmysluplný názov.

Potom sa zobrazí výzva na zadanie podrobností o vašej knihe.

V prípade mena autora zadajte všetky polia, ktoré poznáte, priezvisko je povinné.
Názov knihy je formálny názov knihy.
Krátky názov je krátky text, ktorý slúži na rýchlu zmienku o knihe bez nutnosti uvádzať celé meno autora a názov. Tento skrátený názov sa používa v module Find, pri zobrazovaní výsledkov vyhľadávania v Materia Medica.

Ak po vytvorení knihy potrebujete tieto informácie upraviť, otvorte editor pre akýkoľvek liečivý prostriedok a kliknite na tlačidlo Details.

Úprava opravných prostriedkov

Ak chcete upraviť liečivý prostriedok, najprv vyberte správnu knihu a správny liečivý prostriedok. Potom môžete otvoriť editor. (Možnosť ponuky MM / Edit Materia Medica). Ak je táto možnosť ponuky vypnutá, editácia nie je povolená, pretože nie ste vlastníkom knihy.

Editor podporuje niekoľko prvkov formátovania textu.

Akýkoľvek iný štýl, ktorý použijete, bude ignorovaný. Text môžete upravovať priamo v editore alebo ho môžete vložiť zo schránky počítača.

Kliknutím na tlačidlo Apply sa po dokončení vrátite do normálneho zobrazenia knihy.

Ak chcete usporiadať svoje Materia Medica do jednotlivých sekcií, pridajte riadky začínajúce na ####, za ktorými nasleduje označenie.

Tento príklad vytvára tri jednotlivé sekcie.

Vytváranie ďalších kapitol

Okrem úpravy jednotlivých liekov môžete vytvárať aj kapitoly, ktoré sú nezávislé od lieku.
Ak chcete vytvoriť ďalšie kapitoly, otvorte editor pre akýkoľvek liečivý prostriedok a potom kliknite na tlačidlo Kapitoly. Otvorí sa dialógové okno, v ktorom môžete vytvoriť kapitoly a zoradiť ich poradie.

Všetky vytvorené kapitoly sa zobrazia v indexe. (Možnosť kontextového menu Index).

Zdieľanie vašej Materie Mediky s ostatnými

Ak chcete zdieľať svoje knihy Materia Medica s ostatnými, potrebujete len súbor, ktorý ste vytvorili. Váš súbor knihy Materia Medica má príponu .rep.

Upozorňujeme, že ostatní nebudú môcť vašu knihu ďalej upravovať. Úpravy sú vyhradené pre pôvodného autora.